Soproni pezsgő

Az országos átlagnál hűvösebb klímájú borvidék és a meszes talaj kifejezetten jó adottságnak számít, ha pezsgőkről van szó. Hiszen ezekkel a jellemzőkkel bír az a francia borvidék, Champagne is, ahonnan szerte a világon elterjedt a legmagasabb minőséggel azonosított, tradicionális módszer, az úgynevezett méthode traditionnelle, amely palackos erjesztésű és érlelésű pezsgőkészítést jelent.

Nekünk a pezsgő alapvetően hobbi – a hobbijára pedig áldoz az ember. Erre már a szőlőtelepítéskor is gondoltunk, és régi álom vált valóra azzal, hogy mind a három klasszikus, champagne-i szőlőfajtát, azaz chardonnay-t, pinot noirt és pinot meunier-t is művelünk. A kezdetektől ezért sem volt kétség afelől, hogy a tradicionális készítési módot választjuk, amely ugyan a legmagasabb munkaigényű, viszont ez eredményezi a legegyedibb karaktert is. Szerintünk alapvetően itt, Sopronban is három pilléren nyugszik az elegáns és kifinomult pezsgő.

A kiindulópont az alapbor, jobban mondva az ahhoz szükséges szőlő. Az, hogy melyik dűlő terméséből készítünk pezsgőt, nálunk nem egy ad hoc döntés az őszi hónapokban, hanem tudatosan felépített egész éves munka a szőlőben. A pezsgő alapanyagául szolgáló alapbort a leghűvösebb termőterületünkről, a Kogl-dűlőből származik, ahol az éves munkát és a szüret időpontját is úgy alakítjuk, hogy a pezsgő műfajához illő, magas minőségű bort készítsünk. Ez ugyanis több pontban alapvetően eltér egy remek csendes borral szemben támasztott elvárásoktól.

Nemcsak az alapbor stílusa szempontjából különbözik a pezsgő készítése a csendes borokétól, a palackos érlelés a seprő jelenléte miatt is egészen másképp hat. A tradicionális pezsgőkhöz más eszközök és munkák szükségesek, ezért tekintettel arra, hogy évente mindössze 2000-3000 palack pezsgőt készítünk, a legjobb végeredmény érdekében a nálunk készülő alapbor pezsgősítésére partnert kerestünk. Ausztriában, Golsban dolgozik a pezsgőkre specializálódott Szigeti család, az ő közreműködésükkel és a mi elképzeléseinknek, technológiai döntéseinknek megfelelően alakul az alapbor pezsgővé. Ezek közül az egyik legfontosabb kérdés a finomseprőn töltött idő, a palackos érlelés hosszúsága.

Végül az expedíciós likőr milyensége és mennyisége határozza meg a pezsgő végső stílusát. A száraz pezsgőkhöz eltérő mennyiség kerülhet ebből, ami jelentősen befolyásolja majd, hogy milyen arcát mutatja nekünk végül. Ugyan, kipróbáltuk a non-dosage avagy zero dosage kategóriát is, amelyben egyáltalán nincs az expedíciós likőr révén hozzáadott cukor, de jobban bevált számunkra a soproni pezsgőink esetében a 3-6 gramm/liter végső cukortartalmat biztosító likőrözés.

Azt tapasztaljuk, hogy akik igazán szeretik a pezsgőt, elkötelezettek iránta. Bízunk abban, hogy soproni pezsgőinkkel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a születésnapokon és a szilveszteren kívül is minél többször nyíljanak ki a pezsgős palackok.

Pár éve készítettük ezt a videót egy különös pezsgőbontási technikáról mint szilveszteri köszöntő. Tekintse meg Ön is:

Abban az esetben, ha nem működne a beágyazott videó:
Kattintson ide!